25.6.2019 23:14:04
MENÜ
1 Yıllık Hazırlık Sınıfı
Derneğimiz
Genel Bilgiler
Coğrafya
Kültür
Gagauzya Tarihi
Dini Durumu
Komrat Devlet Üniversitesi
ANA SÖZÜ GAZETESİ
Siteye gitmek için Lütfen Tıklayınız
Atalarımızdan....
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Moldova Devlet Üniversitesinde
Eğitim İmkanı
Kütüphanemizi gezmek için Lütfen Tıklayınız
Üniversiteyi Kazanamadıysanız Üzülmeyin. Sizi Cep Harçlığına Moldova'da Okutuyoruz.
Resimler
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Videolar Bölümü
Gezinti için Lütfen Tıklayınız
Videolarımızı görmek için
lütfen tıklayınız
Gagauz Radyosu
Yayını dinlemek için lütfen tıklayınız
Yayını dinlemek
için tıklayınız
Dernek Duyuruları
Ziyaretçi Defteri
Deftere Yaz

Defteri Oku
h
Hava Harp Okulu Kartallar Haftası Kutlandı
23.05.2013 

Hava Harp Okulu Kartallar Haftası 13-17 Mayıs 2013 tarihleri arasında Hava Harp Okulu (Yeşilyurt)'nda icra edilmiştir.Bu bağlamda belirtilen tarihler arasında çeşitli faaliyetler düzenlenmiştir.
 Kartallar haftasında gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında 15 Mayıs 2013 tarihinde misafir askeri Personel kültür faaliyeti büyük bir coşku içinde gerçekleştirilmiştir.
 52 ülkenin katılımıyla gerçekleşen faaliyet çok güzel görüntülere sahne olmuş ve ülkeler arasında sıcak bir dostluk oluşmasına ülkelerin birbirini daha iyi tanımasına ülkeler arası ilişkilerin gelişmesine büyük katkılar sağlamıştır.

Dünya’nın barışa en çok ihtiyacı olduğu şu günlerde böyle bir faaliyet gerekli mesajları vermiş ve “Yurtta sulh cihanda sulh” hedefinin en güzel örnek uygulamalarından biri olmuştur. Faaliyete katılan misafirler arasında kalıcı dostluk köprüleri atılmıştır.

            Bu kültür şenliğinde Moldova da yerini almıştır.

            Şenlikte Gagauz kültürü tanıtılmış ve büyük ilgi görmüştür. Kültürleri tamamen aynı hamurdan gelen ve bugün de kültürleri birbirine bu kadar yakın olan iki halkın insanları arasındaki sıcak ortam tüm ülkelere örnek olacak türdendir. Gagauz Kültür ve Dayanışma Derneği bu kapsamda hiçbir desteğini esirgememiş ve gerekli yardımı her aşamada yapmıştır. Dernek Başkanı Sayın Necdet ERTUĞRUL faaliyete bizzat katılmış ve bu sıcak ortamda bulunmaktan son derece mutlu olmuştur. Faaliyette Türkçe hazırlık öğrencisi Yulia KARA ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi Viladimir KARA davetlilere gagauz halk kültürünü anlatmıştır. Güzide Türkmenistan halkından Yulia NARBAYEVA da standımızda misafir olmuş ve desteğini esirgememiştir.

            Ülke standlarını gezmeyi ihmal etmeyen Hava Eğitim Komutanı Hava Korgeneral Akın ÖZTÜRK standımıza gelerek gagauz kültürünü de görmüştür. Zaten tanıyıp bildiği gagauz halkından misafirleri burada görmekten çok mutlu olmuştur. Hava Korgeneral Akın Öztürk’e dernek başkanımız sayın Necdet ERTUĞRUL tarafından gagauz halk kültürünü tanıtan “Gagauz Halk Kültürü” isimli kitap ve Gagauzya bayrağı hediye edilmiştir. Hava Korgeneral Akın Öztürk çok mutlu olmuş ve teşekkürlerini sunmuştur.

            Faaliyet boyunca birçok sıcak kareler fotoğraflaştırılmıştır. Fotoğrafların hepsi siteye eklenecektir.

            Şüphesiz ki ülkeler arasında dostluğu sağlayan ve pekiştiren bu güzel faaliyetin güzel sonuçları olacaktır. Bu güzel faaliyetin daha sık ve her zaman daha geniş kapsam hedeflenerek yapılması en büyük temennimizdir.

 

Okunma Sayısı:  2785
Haberi Hazırlayan:  admin